Co to je Araukana???

 

 

Drůbež – Araukany

 

Toto plemeno drůbeže je zajímavé – jedinečné tím, že slepice snášejí tyrkysově zbarvená vejce, vyznačují se péřovými ozdobami, bezocasostí a vrbově zelenými běháky.

Araukany byly objeveny u indiánů Araukánů (Arauca Indians) v Chile v Jižní Americe. Podle nich dostaly své jméno.

Pro jejich zvláštnosti – již výše zmíněná modrozelená vajíčka a ojedinělé pernaté ozdoby po stranách hlavy – vzbudily pozornost u chovatelů i obchodníků, kteří je rozšířili do dalších zemí, včetně evropských. Vzhledem k vnějším znakům araukan je možné si klást otázku, zda nemají jiné předky než ostatní plemena drůbeže.

Araukany snášejí 170 – 180 ks vajec s hmotností v rozmezí 53 – 60 g. Celková vaječná hmota pak činí 9 000 – 10 155g. Toto původní jihoamerické plemeno drůbeže se vyznačuje poměrně živým temperamentem a dosti vysokým růstem. Hmotnost kohoutů je v prvním roce přes 2 kg. Slepičky váží zhruba 1,5 kg a později se jejich hmotnost pohybuje kolem 2 kg. Minimální hmotnost násadových vajec je 50 g. Důležité je nasazovat pouze vejce s typickou modrozelenou skořápkou. Kohouty kroužkujeme 18 mm kroužkem a slepičky kroužkem s průměrem 16 mm.

Araukany jsou slepice menšího tělesného rámce, specifického typu – jsou bezocasé. Podle výskytu pernatých ozdob se toto plemeno dělí do 3 skupin – na rázy s příušními licousy, rázy pouze s vousem a rázy s příušními licousy a podbradním vousem. Nejvíce rozšířeným barevným rázem jsou araukany divoce zbarvené, (divoké – tmavě divoké). Dále se v ČR chovají bílé, černé, modré, zlatě pšeničné a modré zlatě pšeničné.

Jaromír Szebesta, jednatel klubu